Міждорожний центр ендоскопії
Клінічної лікарні Львіської залізниці

Ожиріння - хвороба розвиненого суспільства

Ожиріння - це хронічне захворювання.

Можна скільки завгодно йти від проблеми зайвої ваги , вважати її косметичним дефектом, виправдовувати конституційними особливостями організму, ховати за жартами на кшталт: «хорошої людини має бути багато», від цього ожиріння не перестане бути важким захворюванням, має тенденцію до все більшого розповсюдження.

Ожиріння  може спіткати навіть не схильних до нього людей - надто великим є вплив сучасної цивілізації споживання на всіх і кожного.

Ожиріння отруює і значно скорочує життя багатьох і багатьох людей. Для ефективної боротьби з надмірною вагою, перш за все, потрібно чітко усвідомити, що це хвороба, яку необхідно лікувати, визнати існування проблеми, перестати соромитися і чи навпаки хизуватися своїми великими розмірами.

Ожиріння - хронічне захворювання, яке стало однією з основних проблем охорони здоров'я в більшості промислово розвинених країн. Хворобливе, (морбідне) ожиріння набуває воістину загрозливих масштабів через неминучість розвитку важких супутніх захворювань, які перебувають в прямому причинно-наслідковому зв'язку з надмірною масою тіла.

Установка балона всередину шлунка застосовується в якості нехірургічних заходів для зниження ваги. За своєю суттю метод установки балона всередину шлунка займає місце між консервативними способами лікування ожиріння (ліками, дієтою, фізичним навантаженням) і хірургічними методами лікування. Хірургічні способи лікування дають найсильніший і стабільний ефект схуднення, консервативні методи слабкіше, і дають лише тимчасовий ефект.

Введення балона в шлунок не є операцією, балон вводиться в шлунок при звичайній гастроскопії, тільки з анестезією. Балон, який знаходиться в шлунку, змушує пацієнтів набагато менше їсти, бо він займає значну частину шлунка. Крім цього, шлунковий балон постійно стимулює рецептори насичення в шлунку, тому апетит у таких пацієнтів знижується.

Балон вводиться в шлунок на 6 місяців. За цей час пацієнти втрачають від 5 до 35 кг ваги, в середньому 15 кг. Якщо людина, у якого встановлений балон в шлунку, при цьому свідомо дотримується дієти, він худне набагато сильніше. Дотримуватися дієти з балоном в шлунку стає набагато легше. Але навіть якщо дотримуватися дієти з яких-небудь причин не вдається, процес схуднення все одно йде.

Балон виготовлений з високоякісної м'якої і прозорою медичної силіконової гуми. Він являє собою тонкостінний еластичний шар, який надувається водою в обсязі 500 мл. При такому обсязі діаметр балона становить 13см. Балон абсолютно гладкий. У стінці балона є клапан, через який балон заповнюється рідиною.

Наявність балона в шлунку призводить до того, що він заповнює значну частину його обсягу. Отже, кількість їжі, яку може з'їсти людина, зменшується. Крім цього, роздутий балон розтягує стінку шлунка, що призводить до подразнення рецепторів насичення. Таке роздратування сприяє ранньому виникненню почуття ситості.

Чи існує небезпека відновлення маси тіла після видалення балона?
Так, оскільки після видалення балона пацієнт залишається "один на один" зі своїм колишнім шлунком. Ожиріння - це довічне захворювання, і зайва вага може відновитися, якщо пацієнт не звикне харчуватися обмежено. Навчання, що проводиться в період лікування за допомогою балонів, і ставить собі за мету підготувати пацієнта до життя після видалення балона.

Як відбувається видалення балона?
Видаляється балон також за допомогою ендоскопа і спеціально розроблених інструментів. Ця процедура триває приблизно 15-20 хвилин, але її проведення вимагає легкого внутрішньовенного наркозу. Видалення балона виконується амбулаторно, тобто пацієнтові не потрібна госпіталізація. На процедуру видалення необхідно приходити з супроводжуючою особою, сам пацієнт не повинен в цей день управляти автомобілем. Напередодні видалення балона вечеря повинна бути в рідкому вигляді, вранці в день установки і видалення балона необхідно бути строго натщесерце.

Як переноситься лікування за допомогою балона?
Більшість пацієнтів протягом всього періоду лікування майже не відчувають балона, вони можуть вести звичний спосіб життя, займатися фізичними вправами, що дуже вітається. Разом з тим, в перші 2-4 дні після установки балона, як правило, відзначаються нудота, іноді блювота, печія, слинотеча, тяжкість під ложечкою, тупий біль. Ці симптоми пов'язані з реакцією шлунка на наявність стороннього тіла в ньому. У цей період може знадобитися призначення лікарських препаратів (при нудоті і блювоті - церукал або мотилиум, при болях - но-шпа чи баралгін). У деяких ситуаціях може знадобитися і внутрішньовенне введення фізіологічного розчину, а також розчину глюкози. Після періоду адаптації шлунок "звикає" до балона і в подальшому лікування зазвичай переноситься добре.

Чи потребує пацієнт в додатковому лікуванні в період знаходження балона в шлунку?
Так, протягом усього періоду лікування пацієнту необхідно щодня приймати препарат, що знижує секрецію шлунка (Паріет по 1 капсулі на добу). Це необхідно робити для попередження запалення і виразок в шлунку. З 3-4 місяці лікування ми рекомендуємо прийом Ксеникала по 1 капсулі під час кожного прийому їжі. Цей препарат сприяє зменшенню всмоктування жиру в тонкій кишці, і тому ми розраховуємо на поліпшення результату лікування. Як уже зазначалося, лікування за допомогою балона доцільно поєднувати з дієтотерапією, психотерапією, рефлексотерапією, навчанням в школі зниження маси тіла.

Чи можливі ускладнення в ході лікування?
Вони досить рідкісні, але повністю гарантувати їх відсутність неможливо. У рідкісних випадках може спостерігатися непереносимість лікування, що виявляється нудотою, частою блювотою, неможливістю прийому їжі. Якщо ці симптоми відзначаються після першого тижня, необхідно зв'язатися з фахівцем (його координати у Вас повинні бути обов'язково). При непереносимості лікування можливе дострокове вилучення балона.
Відомі випадки загострення гастриту і виразкової хвороби шлунка під час перебування в ньому балона. Для попередження цих ускладнень пацієнт повинен щодня, незалежно від самопочуття, приймати препарат, що знижує секрецію шлунка (омепразол, омез, ранітидин), а також уникати надмірного переповнення шлунка під час їжі. Це означає, що необхідно припиняти прийом їжі при перших сигналах насичення.
В літературі відомі випадки розгерметизації балону в шлунку і самостійного відходження його природним шляхом. Ознакою розгерметизації є поява в сечі блакитного відтінку, обумовленого додаванням спеціального барвника в рідину, якою заповнюється балон.

Які особливості конструкції самого балона?
Сучасна модель внутрижелудочного балона (BIB) (Inamed, BioEnterics, США), виготовляється з біологічно інертного матеріалу-силікону. Заповнений рідиною балон має гладку поверхню, округлу форму, легко адаптується до форми шлунка. На його поверхні є невеликий клапан, через який балон наповнюється рідиною і який перешкоджає виходу рідини з балона.

Чи є протипоказання до зниження ваги за допомогою балона?
Протипоказаннями до установки внутрішньошлункових балонів є ерозії і виразки стравоходу, шлунка і 12-палої кишки, операції на шлунку в анамнезі, грижі стравохідного отвору діафрагми значних розмірів, вагітність, прийом антикоагулянтів, стероїдів і нестероїдних протизапальних препаратів, наркотична та алкогольна залежність, цироз печінки, виражені порушення психіки.

Чи можливо повторне лікування за допомогою балонів?
Так, лікування може вживатися неодноразово. Якщо після видалення балона є тенденція до відновлення маси тіла, через кілька тижнів після видалення першого може бути встановлений інший балон.

Яке місце займає лікування за допомогою балонів серед інших відомих методів зниження маси тіла?
По ефективності лікування за допомогою балона перевершує відомі консервативні (нехірургічні) методи лікування, але значно поступається більш складним хірургічним методам (гастропластіка, шунтування шлунка і т.д.). Тому при морбідного ожиріння (індекс маси тіла більше 40 кг / кв. М.) Лікування із застосуванням внутрішньошлункових балонів не може розглядатися як альтернатива більш складним хірургічним методам лікування. Проте, ця методика пов'язана з мінімальним ризиком ускладнень і істотно розширила можливості допомоги тим, хто страждає надмірною масою тіла та ожирінням.

Розрахувати індекс маси тіла: формула

Визначення індексу маси тіла проводиться по дуже простій емпіричної залежності. Щоб обчислити його, візьміть свою вагу в кілограмах і розділіть його на квадрат зросту в метрах.

I =m/h2

де

  • I - індекс маси тіла (ІМТ)
  • m — маса тіла в кілограмах
  • h — зріст в метрах

Наприклад, ІМТ для дівчини зростом 170 см (1,7 м) і вагою 54 кг, складе 18,69.

До речі, розрахувати вашу ідеальну масу тіла теж дуже легко: достатньо помножити квадрат вашого зростання в метрах на бажаний показник в рамках норми. Скажімо, візьмемо 21 в якості орієнтира. Тоді при зростанні в 165 см ваш вага повинна скласти 57 кг (1,65²x21≈57,2 кг).

  • 16 і менше - виражений дефіцит маси
  • 16 - 17,9 - недостатня маса тіла
  • 18 - 24,9 - нормальна вага
  • 25 - 29,9 - надлишкова маса тіла
  • 30 - 34,9 - ожиріння 1 ступеня
  • 35 - 39,9 - ожиріння 2 ступеня
  • 40 і більше - ожиріння 3 ступеня (морбідне).

Перш за все, лікування повинен здійснювати фахівець з лікування ожиріння, який пройшов спеціальну підготовку щодо застосування цієї методики. Маніпуляції, пов'язані з установкою і видаленням балона, вимагають участі кваліфікованого лікаря-ендоскопіста і анестезіолога. Тому застосування даної методики найбільш виправдано в тих клініках, де є зазначені фахівці.

Лікарі нашого центру ендоскопії пройшли стажування та тренінг по встановленню внутрішньо-шлункового балону в клініці Доктора Генко м.Рим та з 2009 року успішно використовують дану методику.